Dana 4. prosinca 2006., u predavaonici Odsjeka za konzervaciju-restauraciju održale smo predavanje u kojem smo studente Odsjeka upoznale s radom restauratorskih radionica za metal i tekstil Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu.
Budući da je to bilo prvo predstavljanje muzejskih radionica na Splitskom sveučilištu, odlučile smo se za nešto širi pregled svih djelatnosti radionica, počevši od njihovog izgleda i načina pohranjivanja muzejskih artefakata u depoima do upoznavanja sa svim vrstama materijala, kao i različitim vrstama predmeta koji se u radionicama Muzeja obrađuju.
Potrebno je napomenuti da smo u oba predavanja posebno naglasile važnost dokumentiranja, počevši od detaljne fotodokumentacije i grafičke dokumentacije stanja prije zahvata, koju trebaju pratiti potrebne kemijske i fizikalne analize. Sam tijek zahvata se također dokumentira, a na kraju završni elaborat objedinjuje sve faze konzervatorsko-restauratorskog zahvata.
Maja Velicogna-Novoselac je nakon kratkog povijesnog pregleda nastanka i razvoja restauratorskih radionica u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu predstavila rad restauratorske radionice za metal, staklo i keramiku.
Na odabranim primjerima pokazala je restauratorske zahvate koji se razlikuju ovisno o vrsti materijala od kojeg je predmet izrađen, kao i o stupnju njegove oštećenosti.
U razdoblju od dvadeset godina, koliko radionica djeluje, etički principi i načini zahvata, kao i materijali koji se koriste u restauratorskom zahvatu, bitno su izmijenjeni, što su studenti mogli vidjeti na praktičnim primjerima.
Postavljanje tematskih megaizložbi u Muzeju (Historicizam u Hrvatskoj, Secesija u Hrvatskoj, Skriveno blago i dr.) na kojima se izlagao veliki broj predmeta od raznovrsnih materijala, npr. stakla, keramike i porculana, bjelokosti i kože, stvorilo je novi problem u radu restauratorskih radionica, jer se trebalo izučiti i za obradu novih materijala za koje postoje radionice u Muzeju.
Na različitim primjerima kolegica Velicogna-Novoselac je pokazala kako se taj problem rješavao.
Antonina Srša predstavila je rad restauratorske radionice za tekstil. Upoznala je studente s raznovrsnim predmetima koji dolaze u radionicu na konzervatorsko-restauratorski zahvat. Zbirka tekstila posjeduje predmete u rasponu od velikih objekata, kao što su tapiserije i tepisi, zatim komplicirane svečane i balske haljine, crkveni tekstil (kazule, dalmatike, antependije itd.), zbirku mode (haljine, šeširi, suncobrani, donje rublje, modni dodatci...) itd. Iako svi ti predmeti spadaju zbirci tekstila, pristup restauratorskom zahvatu je za svaki od tih predmeta bitno drugačiji, što se ovim izlaganjem htjelo naglasiti.
Objavljeno: 25. siječnja 2007.
Lektorirano 27. listopada 2011. (M. G. Milić)